Блог

22.12.2019

Андрій Півень: “Історична сторінка культурного надбання Ужгороду знову відкрита.”

Блог

20 грудня в Ужгороді, у будинку, де мешкав і працював відомий закарпатський поет, письменник, археолог Федір Потушняк, урочисто відкрили меморіальну дошку на його честь. Це відбулося уже вдруге. Адже, нагадаємо, що навесні 2017-го таку ж меморіальну дошку було викрадено. І більше двох років про неї нагадували, хіба що, отвори у стіні. Відновити її взявся відомий ужгородський меценат, генеральний директор компанії Нобілекс Андрій Півень. Пан Андрій розповідає, що повернути дошку на своє місце його надихнули знайомства з людьми, які тією чи іншою мірою, мали стосунок до Федора Михайловича, а також низка цікавих співпадінь у всій цій історії.

“На своїй сторінці у Фейсбуці я вже тривалий час веду рубрику, у якій розповідаю про талановитих і дуже гідних закарпатців, ужгородців. На одній з таких зустрічей, з істориком Йосипом Кобалем, я дізнався багато цікавих і невідомих мені раніше фактів про Ужгород і його видатних мешканців. Зокрема і про Федора Потушнякя. Серед іншого, Йосип Васильович розповів історію крадіжки меморіальної дошки. Вона мене вразила, “засіла” в моїй голові Бо, найперше, поважаю людей, які щиро люблять свій край і працюють для нього. А ще з’ясувалося, що ми з Федором Потушняком народилися в один день, 27-го лютого, лише з різницею в 67 років. Потім була зустріч з пані Габріеллою Потушняк, невісткою Федора Михайловича, яка розповіла мені багато цікавих історій з життя свого видатного свекра. А також знайомство зі скульптором Богданом Коржем, який і втілив у життя мій задум відновити меморіальну дошку. І, як пізніше з’ясувалося, пан Богдан навчався у скульптора Івана Гарапко, автора тієї самої дошки, викраденої навесні 2017-го.”

У відкритті взяли участь Василь Кузан, Василь Густі, Іван Андрусяк, Сергій Федака,а також рідні Федора Михайловича. Зокрема, завісу з меморіальної дошки урочисто й символічно зняв правнук відомого письменника.

“Кожен раз, повертаючись з роботи, чи проходячи повз будинок, бачити дірки в стіні, замість меморіальної дошки, було дуже неприємно і боляче. Тому для нашої родини це неоціненний подарунок. Тим паче зараз, напередодні 110-тої річниці з дня народження Федора Михайловича, яку відзначатимемо у лютому” – каже Габріелла Потушняк, невістка Федора Потушняка.

Дошку відновлювали по фотографіях, зроблених на відкритті у 1970-му році. Адже, було важливо, аби вона мала первісний вигляд. Відтак, тепер меморіальна дошка знову нагадуватиме ужгородцям та гостям міста, яка видатна людина тут жила та працювала.